Kawa

KawaKawa w bankach żywności

Banki żywności to doskonała alternatywa dla ludzi z ubogich rodzin. Inicjatywa pomocy najbiedniejszym jest propagowana już od wielu lat. Obecnie mówimy o przedsięwzięciu na skalę ogólno-europejską jeżeli już mówimy o Polsce. Jadłospis w tego typu placówkach jest sporządzany w zasadzie taki sam, lub podobny w każdym z krajów Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie regulują też wspólne przepisy i zasady. Kraje mogą tutaj liczyć na specjalne dofinansowanie z kasy unijnej. Sporządzane paczki zawierają tak produkty jadalne, jak i te pitne. Warto jednak podkreślić, że mówimy tu o żywności zdrowej, a cały asortyment jest niezwykle zróżnicowany.

Gdybyśmy chcieli powiedzieć o tym, że i kawa znajduje się w takim menu można by było stwierdzić, że nie do końca zgadza się to ze zdrowymi produktami. Ta bowiem zawiera duże ilości kofeiny. Niewielka ilość kawy nie jest jeszcze niezdrowa, ale w bankach żywności trudno szukać tradycyjnej „czarnej mocnej” czego akurat w tym przypadku nie mylimy z herbatą, która też bywa tak określana. Herbatki zdrowotne, odchudzające, czy lecznicze to jednak nieco inny temat. Mimo to w menu banków żywności możemy dostać także kawę. Jednak jest to napój, który nie zawiera kofeiny. Taka kawa bezkofeinowa nazywana jest kawą zbożową. Dlaczego przykładowo tradycyjnie często stronimy zatem od tego czarnego napoju, skoro jest on zdecydowanie zdrowszy od kawy tradycyjnej? Odpowiedź jest dość prosta: kawa zbożowa nie ma takiego smaku i aromatu jak ta najbardziej popularna i preferowana.

Kawa zbożowa dostępna w bankach żywności jest tylko zbliżoną smakiem do tej prawdziwej. Jak już wspomnieliśmy nie zawiera kofeiny. Warto zatem wspomnieć o tych produktach, które w niej przeważają, a są to trzy podstawowe składniki:

– żyto

– cykoria

– buraki cukrowe

Kawa ta występuje w postaci torebkowej (do zaparzenia), ale może też być w stanie sypkim (do gotowania). Głównie pija ja starsze osoby, ale są też wersje specjalnie skierowane do dzieci, Wówczas to mówimy o kawie zbożowej z mlekiem, cukrem i witaminami.

Przeczytaj: Jaka kawa najlepsza dla potrzebujących?

Ofertę na różne rodzaje kawy znajdziesz na amido.com.pl

Zapisz