nasiona chia
Nasiona chia – skutki uboczne, pochodzenia i historia

Czym są nasiona chia?

Nasiona chia to przede wszystkim doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Stosowane one są od lat w medycynie naturalnej, jednak w ostatnim czasie odkryto w większym stopniu ich zawartość jak i uznano za całkiem dobry środek uzupełniania podstawowych diet. Nasiona chia w dużej mierze zawierają białko jak i błonnik, dodatkowo są bardzo bogate w wapń jak i magnez. Pomimo małej kaloryczności dostarczają one bardzo dużą dawkę witamin i energii organizmowi.

Nasiona chia stosowane są przy najróżniejszych schorzeniach jednak nie, jako środek leczniczy, lecz jako uzupełnienie każdej diety. Każdy organizm powinien osiągać podstawową ilość witamin i minerałów jednak nie zawsze jesteśmy mu to zapewnić codziennym pożywieniem. Nasiona chia są doskonałym rozwiązaniem, a najlepiej zaopatrzyć się w najlepszej cenie za nasiona chia w sklepie internetowym. Trzeba jednak pamiętać, że jak większość różnego rodzaju ziół jak i wspomagaczy diet bardzo ważne jest to, aby nasion chia nie przedawkować tylko przyjmować zalecaną dawkę dzienną.

Legenda o nasionach chia

Nasiona chia były już znane z czasów Majów i Azteków i stąd też pochodzi ich nazwa. Nasiona w dzisiejszych czasach nazywa się szałwią hiszpańską, jednak kiedyś nazywano je po prostu chia, co w języku Majów oznacza – siłę. Już w dawnych czasach był to główny element posiłków, który powodował wzrost energii.

Skutki uboczne nasion chia

Jak prawie wszystko tak i nasiona chia mogą wywołać skutki uboczne. Biorąc pod uwagę to, że dostarczają one dość duże dawki witamin jak i innych czynników organizmowi trzeba brać pod uwagę to, że może dojść do ich przedawkowania. Dodatkowo ważne jest to, że nasiona chia wpływają na pracę jelit i całego układu trawiennego, co przy przedawkowaniu może doprowadzić do odwodnienia lub uszkodzenia układu. Z tego względu stosowanie nasion chia powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Samodzielnie używa się ich na własną odpowiedzialność, ale można sobie zrobić krzywdę.

Pozytywny wpływ nasion chia

Nasiona chia stosowane są w różnych sytuacjach. Zauważono ich pozytywny wpływ przy różnych dolegliwościach, a przede wszystkim przy:

  • chorobach układu trawiennego
  • miażdżycy
  • depresji
  • pracy nad pamięcią
  • odchudzaniu
  • schorzeniach bólowych
  • prawidłowej pracy mózgu i serca

Jak widać nasiona chia mogą być stosowane dosłownie prawie na wszystko. Przy odpowiednio dobranej dawce nie zaszkodzą, dlatego warto jest się wybrać do lekarza na konsultację, bo można wiele zyskać jednak wszystko to powinno odbywać się pod kontrolą. Wskazane jest, aby dzieci piły maksymalnie jedną herbatkę powstałą z wywaru z szałwii hiszpańskiej.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz